Oruçla İlgili Konular ve Cevaplar.

Oruçla İlgili Soru ve Cevaplar

Oruçla İlgili Sorular ve Cevaplar

Ramazan aylarında tarafımıza sıkça sorulan sorulardan ve önem arz eden konulara ilişkin cevaplardan yaptığımız bir seçki…


Unutarak yemekle oruç bozulur mu?


  Bir sahâbî Allah’ın Resûlü Hz.Muhammed’e  (S. ) geldi ve oruçla ilgili olarak şöylece sordu:

– Ya Resûlellah! Oruçlu iken unutarak yedim-içtim. (Orucum bozuldu mu?)

Hz. Peygamber şu cevabı verdi:

– (Hayır, hayır bozulmadı. Fakat) Allah seni yedirip içirdi.


Yolculukta oruç tutabilir miyiz?


Bir sahâbî Hz. Peygambere oruçla ilgili olarak)şöyle sordu:

– Ya Resûlellah! Güç yetirebildiğim için yolculukta da  şahsen ben oruç tutuyorum. Ramazan’da yolculuğa çıkarsam yolculuk sırasında oruç tutayım mı? Siz ne buyurursunuz?

Allah’ın Resûlü şu cevabı verdi:

– İstersen tut, dilersen tutma.Tutmadığın günleri Ramazan dışında tutarsın.


Kimler oruç tutamaz?


    Oruç tutamama engeli olan (şeker hastaları, hamileler, emziren hanımlar vs) yetişkinler bu ibâdeti yerine getirmiş olmak için ne yapmalıdırlar?

a- Hastalar, yolcular, hâmileliğin ileri safhasında olanlar, ihtiyarlar, nafakalarını temin etmek için çok ağır işlerde çalışmak mecbûriyetinde kalanlar oruç tutmayabilirler. Fakat onlar daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

b- Orucu emreden Rabbimiz kolaylığı dilediği için oruç tutmaları sebebiyle sağlıklarını yitirebilecek sürekli veya ağır hastalar oruç tutmamalı, uzmanların önerilerini dikkate almalıdırlar. Onlar, maddî durumları yeterli ise tutamadıkları oruçların her bir günü için bir fitre miktarı fidye/sadaka vermelidirler.

Onlar, istedikleri halde oruç tutamadıkları için oruçlular gibi görevlerini yapmış olurlar ve oruç tutmuş gibi de sevap kazanırlar.


Teravih namazının önemi hakkında bilgi verir misiniz?


Teravih aslında yılın her gecesinde kılınması öğütlenen ve Kıyamul-Leyl denilen gece namazının adıdır. Sekiz rek’at olarak kılmak sünnettir. Yirmi rek’at olarak kılınması ise Sahâbiler ve İslâm bilginlerince güzel bulunmuş ve böylece de uygulanmıştır.

Oruçla doğrudan ilgili olmamakla birlikte Ramazan gecelerinin vasfedilemez güzelliği olan teravih namazları, rûhumuza ışık ve huzur salarken hiç şüphesiz vücudumuza da bereketler saçmaktadır. İftar sofralarında -olmaması gereken- aşırılıkların sebep olabileceği rahatsızlıkları da giderici ve şifa vericidir.


İftara ve Sahura dair yapılması gereken belli başlı Peygamberi öğretiler nelerdir?


a) Mükâfatının Allah’tan Cennet olarak alınacağı ümidiyle iftar saatini dualarla beklemek, Allah’ın sevdiği bir amel olduğu inancıyla iftarı geciktirmeksizin yapmak, hurma veya su ile  oruç açmak, iftarımıza  besmele ve aşağıda açıklayacağımız duâ ile başlamak iftara ilişkin başlıca sünnetlerdir:

“Allahım senin için oruç tutum. Sana îmanımı pekiştirdim. Sana yönelip güvendim. Senin verdiğin nimetlerle orucumu açıyorum”

b) Peygamberimiz ”Sahûr yapınız. Sahûrda bereket vardır. ” buyurduğu için sahûra kalkmaya çalışmak, sahûru imsak vaktine kadar erteleyerek yapmak da sahûrla ilgili sünnetlerdir.


HZ. PEYGAMBERİMİZİN DİLİNDEN ORUÇ İBADETİ

Oruç Koruyucu Kalkandır


Peygamberimiz oruç ibadeti ilgili şöyle buyurur:

“…Oruç Cehennem ateşinden ve O’na sürükleyecek günahlardan koruyan bir kalkandır.

Sadaka/maddî ve mânevî yardımlar, ateşin suyu söndürdüğü gibi hataların sebep olacağı ateş azabını söndürür. Kişinin gece yarısı kalkıp kıldığı namazlara gelince… Bu namazların yüceliğini hiç kimse lâyıkıyla bilemez.


 Orucun Benzeri Yoktur


 Ebu Umame isimli sahâbî anlatıyor

Allah’ın Resûlü’ne (S. ) şöylece ricada bulundum:

– Ya Resulellah! Allah’ın yapmam sebebiyle beni faydalandırıp-mükâfatlandıracağı bir ameli bana öğretip- emreder misiniz?) Şu öğüdü verdi:

– Oruç ibâdetine yapış; oruca devam et. Onun gibisi yoktur.

Bu sebebledir ki Mevlâmız şöyle buyurmuştur: “… Oruç benim içindir. Onun mükâfatını da ancak ben takdir edip vereceğim”

-YanındaYemek Yenilen Oruçluya Melekler Duâ Eder

Allah’ın Resûlü, kendisi oruçlu olan bir kadın sahâbi tarafından yemeğe çağrılır. Yemeğe başlayınca da şöyle buyurur:

– Yemek yiyenler yemeği bitirinceye kadar melekler, yanında yemek yenilen oruçlu için Allah’a dua ederek bağışlanmasını dilerler.


SORULAR ve CEVAPLARI

    Hasta olduğum için oruç tutamıyor, fakir olduğum için de fidye veremiyorum. Ne yapabilirim?

Tutamadığınız oruçları kaza edemiyor ve fidyelerini de veremiyorsanız, yapacak bir işleminiz yoktur. Çünkü Yüce Kitabımız Kur’ân-ı Kerîm de “Allah insanı ancak güç yetirebileceği ile yükümlü kılar…” buyrulmaktadır. (Bakara 286) Ayrıca da şu emir verilmektedir:

“Gücünüz yettiği kadar Rabbinizin emirleri ve yasaklarına uymaya çalışın…” (Teğabun 16)

Mazeretsiz olarak oruç tutmamak günü gün mü gerektirir yoksa 61 gün oruç tutmak mı gerekir?

Mâzeretsiz oruç tutmamak Ramazan da işlenebilecek en büyük haramdır.Bütün bir yıl oruç tutulsa  mânevî kayıp telâfi edilemez.. Acilen tövbe edilmelidir. Bilerek yenilen  günler için güne gün oruç tutulmalıdır. Çünkü suçların cezası ve kefareti  Kur’ân ilkesi olarak bire birdir..(Şûra 40)

Kaynak: Ali Rıza DEMİRCAN

Burada Paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir