Son Yazılar
Ana Sayfa >> Namaz >> Namaz ile İlgili Hadisi Şerifler
Namaz ve Namazla Alakalı Hadisler

Namaz ile İlgili Hadisi Şerifler

Namaz ve Hadisler

Namaz ile İlgili Hadisler Peygamber Efendimizin namaz ile ilgili hadisleri

Hadis kaynaklarında da namaz kılmanın önemi hakkında çok önemli bilgiler yer almaktadır. Namaz le ilgili hadisler ve önemine aşağıdan ulaşabilirsiniz. İşte namaz kılmanın önemi ile ilgili hadisler…

İslam dinine inanan herkesin yapması gereken ibadetlerin en başında yer alır. Kur’an-ı Kerim’de namaz kılmanın emrine defalarca yer verilmiş, hadis kaynaklarında da ne kadar önemli olduğu çeşitli sözlerle vurgulanmıştır.

Namazın kılınış şekline dair Kur’an’da ayrıntılı bilgi verilmemekle birlikte çeşitli ayetlerde kıraat kıyam ka’de kıble abdest rükû ve secde gibi namazın bazı şartlarına ve rükünlerine işaret edilmiştir.

Peki, hadislerde namaz hakkında ne söylenir? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından birlikte namazın önemi hakkında 40 hadisini derledik.

“Dinin başı İslam (Kelime-i şehadet getirerek Allah’a teslim olmak), direği ise namazdır.” (Tirmizî, Îmân, 8; İbn Hanbel, V, 231)


 

“Rükûları, secdeleri, abdestleri ve vakitlerine riayet ederek beş vakit namaz’ı kılmaya devam eden ve bu beş vakit namazın Allah katından gelen bir emr-i hak olduğunu kabul eden kimse cennete girer.” (İbn Hanbel, IV, 266)


“(Kıyamet günü) kulun ilk hesaba çekileceği şey namazıdır. Eğer bunu tam olarak yapmışsa (ne âlâ!) Ama (farz namazları tamam) değilse Yüce Allah, ‘Kulumun nafilelerine bakın.’ buyurur. Eğer nafile namazı bulunursa, ‘Onunla farzları tamamlayın.’ buyurur”. (Nesâî, Salât, 9)

“Müslüman bir kimse mescitleri namaz ve zikir için kendine yer-yurt edindiğinde, Allah onun bu durumuna, gurbetten dönen kişiye ailesinin sevindiği gibi sevinir.” (İbn Mâce, Mesâcid, 19)

” Yüce Allah şöyle buyurdu: ‘Senin ümmetine beş vakit namazı farz kıldım ve onları, vaktinde ve hakkını vererek kılanları cennete koyacağımı kendi katımda vaad ettim. Namazları düzenli kılmayanlar için ise katımda böyle bir vaad yoktur.’ ” (Ebû Dâvûd, Salât, 9)

“Namaz, devam eden kimse için kıyamet gününde nur, delil ve kurtuluş sebebi olur. Namaza devam etmeyenin ise kıyamet günü nuru, delili ve kurtuluşu olmayacak, o kişi kıyamette Karun, Firavun, Haman ve Übey b. Halef’le beraber olacaktır.” (İbn Hanbel, II, 169)

“Size öyle bir şey öğreteceğim ki, siz onu yaptığınız takdirde hem sizi geçenlere yetişeceksiniz hem de arkanızdan size hiç kimse yetişemeyecek. Bu sayede, benzerini yapanlar dışında, içinde bulunduğunuz cemaatin en hayırlıları olacaksınız. (Tavsiyem şudur:) Her namazdan sonra otuz üçer defa ‘sübhânallah’, ‘el-hamdü lillâh’ ve ‘Allahu ekber’ deyiniz.” buyurmuştur. (Buhârî, Ezân, 155)

“Bir Müslüman, vakti geldiğinde güzelce abdest alıp, kendisini Allah’a vererek rükû (ve secdesiyle) farz namazı kıldığında, -büyük günah işlemedikçe- bu onun önceki günahlarına kefaret olur. Bu, her zaman için böyledir.” (Müslim, Tahâret, 7)

“Bir kimse abdest alır ve güzelce abdest almaya özen gösterir, ardından da namaz kılarsa, bu abdestle namaz arasında işlediği (günahlar) o namazı kılıncaya kadar mutlaka bağışlanır.” (Buhârî, Vudû’, 24; Müslim, Tahâret, 5)

“Büyük günah işlenmedikçe beş vakit namaz ve iki cuma, aralarındaki günahlara kefarettir.” (Müslim, Tahâret, 14)

“Muhakkak ki sizden biri namaz kılarken (aslında) Rabbiyle özel olarak konuşmaktadır…” (Buhârî, Salât, 36)

Sosyal Ağlarda Bu Konuyu Paylaşırmısınız.?

Hakkında islamvehayat

> Ayrıca Bakınız <

Cuma Gününün Sünnetleri

Cuma Gününün Sünnetleri Nelerdir ? Cuma gününün 20 sünneti ve edebi vardır. Bunlar şunlardır: Cumayı …

Bir cevap yazın