Son Yazılar
Ana Sayfa >> Namaz >> Seher Vakti ve Önemi
Seher vakti, fecri kazip (yalancı fecir) dediğimiz gökyüzünde bir kızıllık hasıl olur.

Seher Vakti ve Önemi

Seher vaktifecri kazip (yalancı fecir) dediğimiz gökyüzünde bir kızıllık hasıl olur.

Bundan sonra bir beyazlık olur ki, buna fecr-i sadık denir. Bu fecr- i sadık yani doğru fecir zamanında sabah namazı vakti başlar.

İşte seher denilen vakit, bu doğru fecir zamanından biraz evvelki zamandır. Yani imsaktan biraz önceki vakittir.

Âşığın değişim/dönüşüm yaşadığı zaman dilimini ifade eden seher tan yeri ağarmadan biraz önceki vakit, sabahın açılmaya başladığı vakit; sabahın güneş doğmadan önceki zamanı olarak belirtilir.

 

Kur’an-ı Kerim ve hadislerde çeşitli vesilelerle bu vaktin önemi vurgulanır. Bu nedenle seher vakti mânevî kazanç için bir ganimet sayılmış. İslâm büyükleri bu bereketli vakti; namaz, zikir, kıraat, fikir ve murakabe ile değerlendirilmişlerdir.

 

Seher; hal erbabı için mahv, gözyaşı, niyaz, tazarru, sızlanma, feryad, ateş, ölüm, yokluk, hiçlik, yüceliş, oluş, eriş, titreyen dudaklar, ibadetten şişen ayaklar, kırpılmayan gözler, yılmak bilmez ısrarlı talepler, zevkler ve sancılar demektir.

 

Seher vakti, gökyüzünde bir kızıllık olur. Sonrasında bir beyazlık olur ki, buna fecr-i sadık denmektedir. Bu fecr- i sadık sabah namazı vakti başlar. İşte seher denilen vakit, bu doğru fecir zamanından biraz evvelki zamandır. Yani imsaktan az önceki vakittir.

Kimi alimler de gecenin altıda biridir, derler. Yani akşam namazı ile imsak vakti arasında kaç saat varsa o saat altıya bölünür ve seher vakti bulunur. Saat 3.30’dan saat 5.30’a kadar seher vaktidir.

Seher vaktinde uyanıp kalkanlar, namaz ve duâ ile Allah’a sığınanlar, tövbe ve istiğfar ederek gözyaşı akıtanlar Kur’ân’ı kerimde takdir edilmiştir.

Bu vakitte ihlâs daha çok olur, gösteriş daha az olur ibadetlerimizle daha iyi meşgul oluruz,

Bu konuda Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Allah’ın rızası ve cennet nimetleri sabredenlerin, doğruluktan şaşmayanların, huzurda boyun bükenlerin, hayra harcayanların ve seher vakitlerinde istiğfar edip yalvaranlarındır.” (Âl-i İmrân, 3/17)

buyuran Cenâb-ı Hak bir diğer âyette;

“Şüphesiz ki takva sahipleri Rablerinin kendilerine verdiği sevabı almış olarak cennet bahçelerinde ve pınar başlarında bulunacaklardır. Çünkü onlar bundan önce iyilik yapıyorlardı. Onlar geceleyin pek az uyurlardı. Onlar seher vakitlerinde Allah’tan bağışlanma dilerlerdi.” (Zâriyât, 51/15-18) buyurur.

Peygamber Efendimiz (asm), seher vaktinde bizi çok yakından ilgilendiren bir yüksek takdiri şöyle bildirmiştir:

“Allah Tebâreke ve Teâlâ, her gece, gecenin son üçte biri kalınca dünya semasına iner ve şöyle buyurur: Mülkün sahibi benim! Kim ki bana duâ ederse, ona cevap veririm. Kim ki benden isterse ona veririm. Kim ki bana istiğfar ederse onu bağışlarım. Tan yeri ağarıncaya kadar bu böylece devam eder.” (Tirmizî, Namaz, 326)

Mümkün mertebe bu çağrıya uymaya doyum olur mu?

Diğer taraftan,

“Sahur yapınız. Şüphesiz sahurda bereket vardır.” (Nesâî, Sıyâm, 18, 19; İbn Mace, Sıyâm, 22),

“Oruç tutmak isteyen kimse, bir şeyle sahur yapsın.” (Ahmed b. Hanbel, III / 367)

gibi hadisler de sahur zamanının bereketine işaret etmektedir.

Yatsı namazı açısından vaktin sonuna yaklaşılmış olan bu vakitte uyanmak ve bu vakitte teheccüt namazı kılmak, ardından da gecenin son namazı olarak vitir namazı kılmak sünnettir.

 

Peygamber Efendimiz (asm) gecenin üçte ikisi geçtiğinde kalkar, teheccüt namazı kılar ve ardından son olarak vitir namazı kılarlardı.

Bediüzzaman Hazretlerinin müşahedesiyle teheccüd namazı, Allah’ın izniyle, lüzumlu bir ışık hükmünde, kabir gecesinde ve berzah karanlığında müminleri karanlıkta bırakmayacaktır. (Nursi, Sözler, Dokuzuncu Söz)

Şuna dikkat edelim: Bu vakitte namaz kılmak için uyanmamız sebebiyle sabah namazını riske etmeyelim. Eğer sabah namazı riske girecekse, alışıncaya kadar vitir namazını yatsı namazının ardından yatsı vaktinde yatmadan önce kılmak da sünnete uygundur.

Sabah namazını hiçbir şekilde riske etmemeliyiz. İşi gereği gece uyanmayan, fakat sabah namazını ihmal de etmeyenler, sabah namazını kılmak sûretiyle seher vakti feyzini inşallah almış olurlar.

Cüneyd-i Bağdadi’yi vefatından sonra rüyasında gören bir hürmetkârı sorar:

“Üstad der, senin birçok iyiliğin ve faziletin vardı. Kim bilir Rabbim hangisine ne türlü sevaplar lütfeylemiştir.”

Şöyle cevap verir büyük veli:

“Hepsi bir yana seherde kıldığım iki rekat namaz bir yana!”

Efendimiz (asm) Hazretleri de böyle buyurur:

“Fecir vaktinde iki rekat dünya ve içindekinden hayırlıdır.”

Çünkü dünya ve içindekiler hep dünyada kalır; ama iki rekat namaz yanında ebedi hayatına kadar gidip orada şefaatçi olur.

Evet, seher vakti böyle mübarek ve muazzez bir vakittir. İçindeki ibadetleri bile kat kat yücelten özellik ve güzelliğe sahip bir zaman parçası.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), seher vaktinin değerini şöyle bildirmiştir:

“Allah Tebâreke ve Teâlâ, her gece, gecenin son üçte biri kalınca dünya semasına iner ve şöyle buyurur: Mülkün sahibi benim! Kim ki bana duâ ederse, ona cevap veririm. Kim ki benden isterse ona veririm. Kim ki bana istiğfar ederse onu bağışlarım. Tan yeri ağarıncaya kadar bu böylece devam eder.” (Tirmizî, Namaz, 326)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) gecenin üçte ikisi geçtiğinde kalkarlardı, teheccüt namazını kılar ve ardından son olarak vitir namazı kılarlardı.

Bediüzzaman Hazretleri de teheccüt namazı için şöyle buyurmuş:

Teheccüd namazı, Allah’ın izniyle, lüzumlu bir ışık hükmünde, kabir gecesinde ve berzah karanlığında müminleri karanlıkta bırakmayacaktır. (Nursi, Sözler, Dokuzuncu Söz)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

“Fecir vaktinde iki rekat namaz dünya ve içindekinden hayırlıdır.”

Dünya ve içindekiler dünyada kalır ama iki rekat namaz kılmak ebedi ahiret hayatına kadar gidecek ve orada insana şefaatçi olacaktır.
Seher vakti çok mübarek ve değerli bir vakittir. Bu değerli vaktin kıymetini bilmeli ve bu vakti iyi değerlendirmeliyiz.

 

Seher vakti bülbüller nede güzel öterler
Açınca tüm çiçekler birlikte zikrederler

Bizler Aciziz O yüzden 7/24, Her Dakika’nın Önemi Büyük… Rabbim Razı Olacağı Kullarından Eylesin Bizleri inşaallah  …Amin…

Sosyal Ağlarda Bu Konuyu Paylaşırmısınız.?

Hakkında islamvehayat

> Ayrıca Bakınız <

Cuma Gününün Sünnetleri

Cuma Gününün Sünnetleri Nelerdir ? Cuma gününün 20 sünneti ve edebi vardır. Bunlar şunlardır: Cumayı …

Bir cevap yazın